Warszawska Energia – Z pamiętnika warszawiaka – klasa 2a

Z pamiętnika warszawiaka – klasa 2a

Projekt Warszawska Energia ”Światło i oświetlenie „ – 2020 kolejny raz zagościł w naszej szkole. Dokładnie trafił do uczniów klasy 2 A.

Światło i oświetlenie w mieście , w domu, w szkole. To nasze wyzwanie – badamy, eksperymentujemy, stawiamy hipotezy.

W kilka dni zebraliśmy potrzebne materiały- „wszystko na wagę złota’’. Rodzice uczniów przetrząsnęli swoje garaże, strychy. Od pierwszych dni zabraliśmy się wspólnie do przygotowania projektu naszego  miasta położonego koniecznie nad morzem. Bezpiecznego dla mieszkańców, ważne by były zielone i przyjazne miejsca do spacerów, uprawiania sportu  ciągi komunikacyjne, sieć sklepów, dostępne urzędy, hotele dla turystów. Jednym słowem dla każdego coś  miłego. Kolorowe , wygodne skrzyżowania , ulice pełne ważnych instytucji , które sprzyjają mieszkańcom w każdym wieku. Mnóstwo szkół, przedszkoli z leśnymi parkami. Na straży porządku stoi jednostka policji , nawet więzienie czyli miejsce odosobnienia znalazło się na naszej makiecie. Ważne by móc naprawić swój błąd.

Uczniowie podzieleni na zespoły prześcigali  się w  realizacji swoich pomysłów. Po kilku dniach pracy stanęliśmy u bram naszego miasta i…! To było to. Z elementów klocków ‘’Lego’’ zaludniliśmy miasto. Rodziny zamieszkały w swoich domach, wjeżdżały windą wprost do swoich domów. Mieszkańcy robili  zakupy w Biedronce, pływali w ulubionym basenie, spacerowali po zielonych uliczkach , zaprowadzali dzieci do szkoły, przedszkola, odwiedzali restauracje, biblioteki….Nasze miasto było piękne! I sadząc po minach mieszkańców czuli się tam doskonale!

Jedynym naszym zmartwieniem była chęć oświetlenia naszego wyjątkowego miasta.

I tu podczas warsztatów z edukatorem panią Anna Olszewską mieliśmy okazję przygotować nowoczesne oświetlenie za pomocą kolorowych diod. Najpierw jednak porozmawialiśmy o energii świetlnej. Czym jest ? Jakie są jej źródła? Czy jest odnawialna? W sposób  praktyczny wykonaliśmy obwody elektryczne. Uruchomiliśmy wiatraczki, alarmy, uliczne  lampy,…

Nasze oświetlone miasto wyglądało imponująco.

Kolejne  warsztaty pod kierunkiem pani Honoraty Waszkiewicz to zestaw wspaniałych doświadczeń  eksperymentów: z latarką , cieniem , płytą DVD , kolorowymi tajemniczymi płynami. Mogliśmy w sposób praktyczny poznać tajemnicę światła, dowiedzieć się co ono potrafi , jak nas zaskakuje , jak w praktyce zastosować najlepsze ekologiczne rozwiązania. Testowaliśmy różne rodzaje oświetlenie, barwy światła i ich  użyteczność w życiu codziennym. Zbadaliśmy w jaki sposób kolor wnętrza współgra z oświetleniem.

Finałem naszej pracy było rozegranie partii gry „Klucze do Eko-domku”.

Jesteśmy w  pełni zadowoleni i wyposażeni w praktyczną wiedzę. Dalsze działania podejmiemy w szkole i w naszych domach.

Dziękujemy za udział w projekcie.

POWRÓT