Witaj majowa Jutrzenko!

01.ADV32277541

Witaj majowa Jutrzenko!

Witaj majowa jutrzenko!
Przedstawienie  klasy 4b

„Więc niechaj dziś
Nasz cały kraj zrozumie;
Niech ocenia,
Czym był dla Polski Trzeci Maj,
Ta chwila odrodzenia!”

W dniu 27 kwietnia mieliśmy okazję, by zatrzymać się na chwilę i w zadumie spojrzeć w przeszłość. Na szkolnej scenie wystąpiła  klasa 4b, która pod kierunkiem swojej  wychowawczyni pani Katarzyny Skubis  przygotowała  montaż poetycko-muzyczny poświęcony 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Wspominano wielkie chwile  sprzed lat, gdy Warszawa  oczekiwała w napięciu na  pomyślne wieści z sali obrad Sejmu Czteroletniego,  który  miał  wprowadzić reformy  ratujące  zagrożoną Ojczyznę. Czwartoklasiści  ukazali narady  zwolenników reform. Wyjaśnili, na czym polegał projekt  poprawy sytuacji mieszczan i chłopów, reforma ustroju państwa. Wreszcie scena przemieniła się w salę sejmową, w której  w dniu 3 maja  1791 r.,  doszło do historycznego zaprzysiężenia ustawy rządowej. Radość  tego wydarzenia podkreśliło  wykonanie poloneza.

Program podkreślał ponadczasowe znaczenie tego historycznego faktu. Chociaż Konstytucja obowiązywała jedynie 14 miesięcy, stała  się znaczącym osiągnięciem Polaków i na  zawsze stała się  symbolem dążeń do odzyskania suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeżywanych  trudności wewnętrznych i zewnętrznych.

Piękny  montaż umiejętnie połączył  słowo poetyckie ze scenami  historycznymi. Wysłuchaliśmy  ekspresyjnej recytacji Alicji Pełki, która przypomniała   fragment  „Pana Tadeusza” – słynny  „Koncert Jankiela”. Wzruszająco  zabrzmiały pozostałe wiersze: „Opowiedz nam moja Ojczyzno”, „Radosny dzień”, „Hej, przed katedrą świętego Jana”. Uczniowie  klasy 4b  koncertowo wykonali  pieśń „Witaj majowa jutrzenko”, a na zakończenie  poetycką,  refleksyjną piosenkę „Nauczmy się na pamięć tego kraju”.

„Tamte  dni to pożółkłe, ale bezcenne karty historii… Karty stare, ale żywe, bo nie można o nich zapomnieć, kolorem swoich  wspomnień zabarwiły teraźniejszość, odsłoniły słońce z chmur,  zostawiły blask tamtych  dni.”

Blask tamtych wydarzeń  mogliśmy dostrzec  dzięki  klasie  4b. Te historyczne karty  otwarła  dla nas  z wdziękiem  i energią. Piękny  występ  ubarwiły  historyczne  stroje, szlacheckie  kontusze, sukienki  w dawnym stylu  oraz ciekawa  dekoracja  sceny przygotowana  przez panią Bogumiłę Boguszewską.

POWRÓT