Witajcie w szkolnej społeczności! Ślubowanie Pierwszoklasistów

„Musisz przyrzec, że bez przerwy
 będziesz dbał o pani nerwy,
będziesz uczył się starannie,
zachowywał nienagannie.
Gdy umowa taka stanie,
To jest właśnie ślubowanie!”

 

Ten dzień pozostanie w naszej pamięci na zawsze 🙂

Poranek, pobudka, szybkie śniadanie , zabieram wieszak z przygotowanym galowym strojem , zapinam pasy w samochodzie taty  i „pędzę” do szkoły. To ten dzień- wyjątkowy !

W szkole ostatnia poranna  próba – generalna . Nic się nie klei, zapominam słów wiersza. Piosenki nie mają melodii , straszne zdenerwowanie . Wspólne kolejne lekcje w klasie 1 a dają wytchnienie. Jest już spokojnie i wesoło. Czas szybko mija. Rekreacja – łyk świeżego powietrza i relaksu. Wracamy do klasy – tu czeka nasza wychowawczyni . Zaczynamy się przebierać w odświętne galowe stroje. Dziewczyny wiążą wstążki , chłopcy zaczesują fryzury. Zdenerwowanie sięga zenitu. Jak to będzie ? Nie do końca wiem !

I nareszcie godzina 15.00 wspólnie na scenie – wszyscy zachowują się jak rasowi aktorzy – dykcja wspaniała, melodia w piosenkach jest , słowa też. Pracujemy wspólnie, pomagamy sobie, tańczymy jak na skrzydłach. Jest pięknie ! I ten wyjątkowy moment pasowania przez siostrę Leonardę – dyrektora szkoły. Stałem wyprostowany – poczułem lekkie ugięcie prawego ramienia kiedy potężne,  historyczne pióro  opadło na moje ramię .

Jestem UCZNIEM Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 6 Sióstr Niepokalanek w Warszawie.

To brzmi dumnie ! Zobowiązuje !

Pierwszoklasiści. W dniu 1 września niepewnie stanęli wśród uczniów w szkolnej kaplicy. Wkrótce spotkali  swoją  panią  i powoli zapamiętywali  nowe koleżanki i kolegów.  Tyle emocji… Szkolne zajęcia  rozpoczęli od poznawania  jej  tajemnic.

            Każda  z trzech klas  pierwszych  z przejęciem  czekała  na  dzień, w którym  nastąpi oficjalne włączenie w szkolną brać  podczas  uroczystej ceremonii ślubowania.

            Ten dzień  nadszedł  dla nich  11 października. Wówczas  o godzinie 15 na szkolnej scenie wystąpiła klasa  1a. W trudną   rolę  ucznia  pomagali im wejść czwartoklasiści – Hania, Zuzia, Michał i Wiktoria. To oni pięknie ich przywitali i  obiecali pomoc w trudnych  chwilach. Bohaterowie tego dnia – pierwszoklasiści  – wręczyli swoim rodzicom  wzruszający list wyrażający wdzięczność  za miłość, troskę oraz zapewniający, że jako uczniowie  dostarczą rodzicom wiele powodów do dumy i radości.   Nasi  pierwszacy  znakomicie poradzili sobie z przygotowanymi  wierszami.  Radośnie zabrzmiała piosenka o Warszawie,  piękny taniec  wzbudził podziw, a zebrana publiczność nagrodziła ich program artystyczny długimi brawami. Młodzi artyści  dali próbę swoich dużych możliwości.

Wówczas przyszedł czas uroczystego złożenia  przysięgi  ucznia – na scenę  wprowadzono sztandar  szkoły, a zebrani pierwszoklasiści  wypowiedzieli uroczyste zobowiązanie. Następnie  z wielkim przejęciem podchodzili do s. Dyrektor, by starym  piórem  dokonała  aktu pasowania  na  ucznia. Dzieci z dumą odebrały  swoje szkolne legitymacje   z rąk  wychowawczyni.  Potem odśpiewano  hymn  szkoły,  a sztandar został  uroczyście  wyprowadzony. Wzruszone  dzieci zostały zaproszone  do klasy  na  uroczysty  poczęstunek.

Godzina 16  była szczególnie ważna  dla uczniów klasy 1b i  1c oraz  tłumnie zebranych rodziców i bliskich. Emocje towarzyszyły  każdej minucie  na szkolnej scenie, na której  dzieci stanęły  jako bohaterowie  dnia.  Swoimi wierszykami młodzi artyści wyrażali przeżycia pierwszych, niepewnych spotkań i lekcji  w klasie, pierwszych doświadczeń na szkolnym korytarzu. Zapewniali, że  czują się  w pełni gotowi do podjęcia trudnej roli ucznia i wyrośli   z zabawek oraz beztroski (… może  jeszcze trochę  tego potrzebują). Z wielką powagą opowiadali,  na czym polega  współpraca     z nauczycielem  podczas lekcji i przyjacielskie nastawienie  do koleżanek i kolegów. Zaśpiewali o tym piosenkę, a na koniec programu każda z klas zaprezentowała  taniec.

            Dopiero  wówczas  uroczyście wprowadzono  sztandar szkoły, a po odśpiewaniu  hymnu szkoły i złożeniu  przysięgi  odbyła się ceremonia  pasowania  na ucznia. To  dopiero przeżycie! Historyczne pióro  przygotowane zostało  29 lat  temu     i tak się  złożyło, że wśród  rodziców były osoby pasowane  ongiś  tym samym piórem. Wzruszone  dzieci odebrały  swoje legitymacje. Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu Polski.  Następnie  obie klasy zostały zaproszone do jadalni  na poczęstunek,  podczas którego  z pomocą i obsługą  przyszli im starsi koledzy z klas ósmych.

            Tym samym szkolna społeczność wzbogaciła się o trzy  nowe zespoły pełne wspaniałych dzieci. Życzymy im licznych sukcesów na szkolnej  drodze!

POWRÓT