Wśród bohaterów naszych lektur

Wśród  bohaterów  naszych lektur

 

„Był kar­na­wał. W kar­na­wa­le
Wszy­scy bar­dzo lu­bią bale.
Pchła więc my­śli: “Do­sko­na­le,
Bal wy­pra­wię, lecz nie u mnie,
Trze­ba prze­cież żyć ro­zum­nie.”
Roz­pi­sa­ła za­pro­sze­nia,
Że bal bę­dzie u szer­sze­nia
I że wła­śnie on za­pra­sza
Na so­bo­tę. “Do­bra na­sza!”

                                                Brzechwa, Pchła Szachrajka”

            We wtorek 4 lutego  szkolne korytarze zaroiły się od ciekawych postaci – z klas  wyszła niejedna Ania z Zielonego Wzgórza, Łucja i Zuzanna Pevensie,  wielu Gandalfów, Mikołajek z Alcestem, Karolcia rozmawiała z panem Kleksem. W młodszych klasach pojawiły się bogate królewny, ubogie Kopciuszki, a także urocze pingwinki Pik Pok Wszyscy oni z  niepokojem czekali  na czekający wielki bal karnawałowy, którego temat brzmiał „WŚRÓD  BOHATERÓW NASZYCH LEKTUR SZKOLNYCH”. Młodsze klasy  1- 3 bawiły się od rana od godziny 8.30  do 11.30, starsze klasy 4-6 od godziny 12.30 aż  do 15.30.

Zabawa  rozpoczynała się uroczystym  wejściem  krokiem poloneza do sali balowej. Jej wystrój był wyjątkowy –  zadbali  o to rodzice i uczniowie  klasy  4b, którzy wykonali swoje zadanie pod batutą pani Małgosi Milki. Z sufitu zwieszał się  gąszcz białych liter i krążków wyobrażających lektury w formie audiobooków. Na scenie otwierało się  wejście  do  innej balowej sali o królewskim wystroju, a na ścianie umieszczono tytuły lektur i plakaty do książek. Podobnie  ozdobiono kolumny i  boki sali – miło było obejrzeć kolorowe  plakaty zachęcające do czytania  różnych lektur szkolnych.

Zabawa  bardzo udała się – uczniowie z przyjemnością  wspominali później wspólne tańce. Cztery kroki w przód, cztery w tył, obrót …   To oczywiście bardzo popularna belgijka, którą  starsi zatańczyli dwukrotnie. Także młodsi  z radością  wykonali ten skoczny taniec do dźwięków celtyckiej melodii. Uczniowie mieli okazję zatańczyć  do wielu popularnych i  ciekawych melodii. Czas płynął im szybko…

Obydwie części  balu uświetnił  występ klasy 2b, która przygotowała widowisko poświęcone bajkowym  balom. Było  na co popatrzeć!  Wspaniali aktorzy przygotowani przez panią Mariolę Mrozińską, pokazali wielki bal  u księcia, na którym bawił się Kopciuszek, bal z udziałem pchły Szachrajki i bal kwiatów. Widowisko pełne  tańca i muzyki, z pięknymi piosenkami  stanowiło najlepszą reklamę  każdej zabawy. Ależ miło było popatrzeć na dworskie, balowe   stroje  bohaterek. Młodzi artyści ze swobodą deklamowali  wiersze najbardziej aktualne w takim dniu… Piosenka  finałowa zapraszała do odwiedzin  książkowych krain,  by przeżyć w nich  niejeden bal i niejedną  niezwykłą przygodę. Tańce – w tym niepowtarzalny pląs owadów wśród  kwiatów  z parasolkami – przygotował  z klasą 2b pan Kamil Rząca. Piosenki przygotowane zostały przez panią Annę Skrzypek, która też  grała  na fortepianie, by goście u szerszenia bawili się dobrze. Widownia  doceniła  widowisko i aktorów nagradzając występ gorącymi brawami.

Miłym i tradycyjnym akcentem balu  był słodki poczęstunek. Wyśmienite paczki pieczone w szkole to rarytas, podobnie mile widziana  okazuje się orzeźwiająca galaretka owocowa. Uczniów czeka  jeszcze  babeczka, mandarynki i soki. I już można wracać  do sali balowej,  bo siły  zostały  zregenerowane. Jeszcze tylko sprzątanie ze  stolików w jadalni i  druga część balu…

Zabawa okazała się miłym akcentem i urozmaiceniem   szkolnej rutyny. Nawet ci, którzy nie przepadają za tańcem,  przyznali, że ucieszyło ich  to wydarzenie, które  stanowiło  miłe zakończenie tegorocznego  karnawału.

POWRÓT