Klasa 7b w Belwederze

01.IMG_3011 (1024x1024)

Klasa 7b w Belwederze

W poniedziałek 12.11.2018 wyruszyliśmy ze szkoły o godzinie 12.30 i autobusem dojechaliśmy do ogromnego Pałacu Belwederskiego. Jednak zanim weszliśmy do Pałacu ujrzeliśmy pomnik Józefa Piłsudskiego, który ozdobiony był kwiatami w barwach narodowych. Później udaliśmy się do Belwederu.

Po przejściu kontroli i odłożeniu rzeczy przeszliśmy do sali poświęconej marszałkowi. Na początku Pani przewodnik krótko opowiedziała o życiu Piłsudskiego, a następnie szczegółowo opisała nam obraz z jego wizerunkiem. Mieliśmy okazję ujrzeć gabloty z pamiątkami związanymi z marszałkiem, m.in.: laurki, odznaki, zaproszenia i pierścienie. Potem weszliśmy do Kaplicy, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Pani przewodnik opowiedziała nam o jej wyglądzie i historii, zobaczyliśmy piękne witraże oraz obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Po modlitwie w Kaplicy przeszliśmy do pokoju odpoczynkowego, w którym obejrzeliśmy charakterystyczne meble oraz obrazy. W kolejnym pomieszczeniu ujrzeliśmy przepiękny widok oraz tę samą rzeźbę marszałka, którą widzieliśmy na początku naszej wycieczki. Mieliśmy okazję zwiedzić również inne pokoje, np. salę z pięknym kominkiem, pokój z dużym żyrandolem oraz tzw. Salę Pompejańską, w której charakterystyczne są wielkie tkaniny oraz malowidła.

Później przeszliśmy do ulubionej Sali Józefa Piłsudskiego – Sali Lustrzanej, inaczej nazywanej Gabinetem Narożnym. Były w niej cztery wielkie lustra oraz odbijający się w każdym z nich żyrandol. Dowiedzieliśmy się, że właśnie w tej sali zmarł marszałek w 1935 roku. Kolejnym pomieszczeniem, które zobaczyliśmy był salonik, w którym odbywały się ważne narady. Marszałek przyjmował tu także gości, a na ścianach wisiały wizerunki dwóch pierwszych prezydentów.

Na końcu naszej wycieczki zwiedziliśmy gabinet, gdzie znajdowało się biurko, mundur Piłsudskiego, obraz jago rodziny i wizerunek Matki Bożej. Jako wielkie dziecięce łakomczuchy zostaliśmy poczęstowani pysznymi krówkami. Po udanej wycieczce ruszyliśmy na przystanek, żeby autobusem linii 166 dojechać do naszej szkoły. Wycieczka była fantastyczna, bo dzięki niej mieliśmy możliwość rozszerzenia swojej wiedzy na temat marszałka Piłsudskiego i pogłębienia wiedzy historycznej o naszej Ojczyźnie.

POWRÓT