Wycieczka do Lasu Kabackiego klasy 1a – szukanie zwiastunów wiosny.

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. W tym dniu klasa 1a poszła na wycieczkę. Była piękna pogoda. Celem naszej wyprawy była obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie. Zabraliśmy ze sobą lornetki, lupy i aparaty fotograficzne. Budzący się do życia las jest najlepszą wizytówką wiosny.

Zadaniem uczniów było szukanie śladów wiosny. Udało im się zaobserwować pierwsze jej zwiastuny. Były to nabrzmiałe pączki na krzewach, malutkie listki, bazie na topolach osikach, leszczynie, fruwające cytrynki latolistki, które jako jedyne motyle w Europie zimują w opadłych liściach. Widzieliśmy także rusałki, wiewiórkę poszukującą pokarmu wśród wiatrołomów, parę sójek, gołębi grzywaczy, kosa, kowaliki, sikorki bogatki oraz modre. Wysoko w koronach drzew usłyszeliśmy śpiew gajówki. Przy drodze dzieci znalazły kilka złamanych sosen zaatakowanych przez pasożyta- jemiołę. Oglądaliśmy jej białe jagody.

W lesie zjedliśmy drugie śniadanie i poszliśmy zrelaksować się na placu zabaw w Powsinie. Tam znaleźliśmy pięknie kwitnące krokusy. Śpiewające ptaki, latające motyle, kwitnące kwiaty są dowodem na to, że zaczęła się prawdziwa wiosna.

Podczas wycieczki dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji, jak również przyswoiły nowe i poszerzyły poznane już wiadomości na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną. Po trzygodzinnej wyprawie po lesie zmęczeni wróciliśmy do szkoły.

POWRÓT