Wycieczka klasy 2a do Starej Oranżernii

01.20190910_105911 (1024x768)

Dziesiątego września klasa 2A pojechała na warsztaty do Starej Pomarańczarni.

Dotarliśmy na miejsce przed wyznaczonym czasem. Pani przewodnik podzieliła nas na dwie grupy. Pierwsza poszła zwiedzać Królewską Galerię Rzeźby, druga robić oblewy w Królewskiej pracowni. Tam dowiedzieliśmy się, co to jest rzeźba, płaskorzeźba, popiersie. Nauczyliśmy się robić masę gipsową do odlewów. Każdy uczeń wybrał formę i wypełnił ją przygotowaną masą. Prace zostawiliśmy w pracowni do wyschnięcia.

Następnie poszliśmy na drugą część zajęć w galerii. Tam obejrzeliśmy kolekcję rzeźb króla Stasia. Nauczyliśmy się odróżniać kopię, czyli odlew gipsowy od oryginału. Dzięki zabawie dramowej poznaliśmy atrybuty greckich bogów. Potem ożywiliśmy kolorami Marmurową rzeźbę Flory wykonując kartę pracy.

Dowiedzieliśmy się, że Stara Pomarańczarnia służyła również do przechowywania egzotycznych drzewek, które latem zdobiły ogród.

W czasie panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w zachodnim skrzydle budynku znajdowały się mieszkania pracowników parku, a we wschodnim Teatr Stanisławowski. Przetrwał on do naszych czasów. Cały jest wykonany z drewna. Widownia liczy dwieście miejsc. Strop zdobi plafon z wizerunkiem Apolla o twarzy Stanisława Augusta. W całej Europie ocalało zaledwie kilka tego typu teatrów.

Następnie poszliśmy do pracowni po nasze odlewy. Ostrożnie wyjęliśmy je z form i zapakowaliśmy. Po wyjściu z Łazienek Królewskich odpoczęliśmy na placu zabaw.

Zmęczeni, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. To była udana wycieczka.

POWRÓT