Wycieczka klasy 4a do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Dnia 27.11.2019 r. klasa 4a wyruszyła na wycieczkę do Łazienek Królewskich, a dokładnie do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. W trakcie muzyki pani Agnieszka zawołała nas, by już założyć kurtki i zmienić buty. Wszyscy ubraliśmy się sprawnie i ruszyliśmy do najbliższego przystanku autobusowego. Wsiedliśmy do autobusu 166. Cała nasza klasa wysiadła na przystanku Łazienki Królewskie. Dalej ruszyliśmy pieszo do muzeum. Do parku weszliśmy od strony pomnika Fryderyka Chopina. Po drodze widzieliśmy wiewiórki i pawie. W muzeum zostawiliśmy ubrania w szatni i poszliśmy do sali “Oko w oko”. Nasze zajęcia prowadziła pani Teresa.

Wśród eksponatów są przedstawione zwierzęta z trzech stref klimatycznych: okołorównikowej, umiarkowanej i okołobiegunowej. Pani Teresa ciekawie opowiadała o wszystkich zwierzętach, a my z zaciekawieniem słuchaliśmy jej siedząc na pufach. Niektóre ze zwierząt, o których rozmawialiśmy to: karibu, humbak, kozica, tygrys, tapir i niektóre gatunki antylop.

Karibu to zwierzęta spokrewnione z reniferami, żyjące na północy Kanady. Zarówno samice jak i samce tego gatunku mają poroża do odkopywania śniegu, jednak poroże samców jest większe. Humbak to ssak, który osiąga nawet 17 metrów długości i może ważyć nawet 45 ton. Największym wielorybem jest jednak płetwal błękitny. Słynne pieśni wielorybów są śpiewane przez samice humbaków. Kozica występująca w Polsce – kozica tatrzańska jest zagrożona wyginięciem. W Nowej Zelandii pospolicie występuje kozica alpejska, sprowadzona tam z Europy. Tygrys to największy lądowy ssak drapieżny, jest zagrożony wyginięciem i nie można go zabijać. Na wolności żyje znacznie mniej tygrysów niż w ogrodach zoologicznych. Tapir żyje w lasach tropikalnych, chociaż jest krewnym konia, nie jest do niego podobny. Jego nos przypomina trąbę słonia, ale jest dużo krótszy. Istnieje też tapir malajski, który jest czarno-biały. Antylopy, o których słuchaliśmy to m.in. oryks. To antylopa żyjąca na suchych terenach trawiastych i półpustynnych. Oryks może bardzo długo wytrzymać bez wody. Do przeżycia wystarcza mu woda zawarta w roślinach. Dik dik to najmniejsza antylopa, może być tak mała jak kot i ważyć tylko 5 kg. Eland to największa antylopa na świecie. Ten gatunek nie dosięgając do liści, potrafi stanąć na tylnych kopytach, aby móc je zjeść.

Wycieczka bardzo mi się podobała, a wracając podeszła do nas aż dwa razy wiewiórka.

Sprawozdanie napisał Witek Swacha, 4a

POWRÓT