Wyjazd do Portugalii

Pierwsza przygoda w nowym roku, czyli wyjazd na wymianę do Portugalii

Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.

O tym, jak wiele racji jest w tych słowach św. Augustyna, mieli okazję przekonać się uczniowie z klas 7 i 8 wraz z opiekunami: s. Edytą, p. Anną Bogusz i p. Karoliną Celuch. Ich wyprawę na wymianę do portugalskiej Coimbry można porównać właśnie do lektury wspaniałej, pouczającej i pełnej przygód książki. Mamy nadzieję, że poniższa relacja będzie udanym streszczeniem przeżyć z tego wyjazdu.

Długo oczekiwana podróż, poprzedzona nawiązywaniem współpracy z katolicką szkołą Colégio da Rainha Santa Isabel, prowadzoną przez siostry ze zgromadzenia św. Józefa z Cluny, rozpoczęła się 7 stycznia. Część pierwszego dnia upłynęła w słonecznej Lizbonie, którą w piękny, słoneczny dzień mieli okazję częściowo zwiedzić nasi podróżnicy. Wieczorem nastąpił długo oczekiwany moment poznania, jak dotąd tylko internetowych, kolegów z Portugalii, którzy z ogromną serdecznością i otwartością zaprosili naszych uczniów do zamieszkania w swoich domach na czas pobytu w Portugalii.

Drugiego dnia od samego rana zaplanowany był pobyt w szkole. Po wspólnej modlitwie odbyła się lekcja języka portugalskiego, będąca okazją do autoprezentacji i bliższego poznania. Następnie wspólne zwiedzanie szkoły, podglądanie przebiegu lekcji, obiad i praca w grupach pozwoliły na bliższe zapoznanie się ze społecznością szkoły i zacieśnienie więzi. Wieczór był również bardzo emocjonujący, ponieważ odbył się koncert oraz pokaz baletu i gimnastyki artystycznej, z których CRSI słynie na całą Europę.

Trzeciego, wyjazdowego dnia wszyscy odwiedzili kilka miejsc ważnych w historii Portugalii, ale i całej Europy, a nawet świata. Mowa tu o takich miastach jak Batalha, która zachwyca swoją historią i architekturą, a także Fatima, miejsce bliskie sercom pielgrzymów i czcicieli Matki Bożej.

Dzień czwarty znowu powitał naszych turystów przepięknym słońcem, które sprzyjało wizycie w malowniczym pałacu w Sintrze. Następnie odbył przejazd wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, po którym miało miejsce dalsze zwiedzanie atrakcji Lizbony. Były to: zamek św. Jerzego otoczony wspaniałym ogrodem, tętniące życiem centrum Lizbony, a także Plac Handlowy z Łukiem Triumfalnym oraz widokiem na ocean o zachodzie słońca.

Czas płynął bardzo szybko i już piątego dnia wymiany uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali Coimbrę. Odwiedzili między innymi uniwersytet, ogród botaniczny, Dom Miłosierdzia, katedrę i starożytne ruiny miasta. Ponieważ była to sobota, do wspólnego zwiedzania przyłączyli się niektórzy gospodarze – rodzice, goszczący naszych uczniów u siebie. Była to zatem okazja do dalszej integracji i wymiany doświadczeń.

Niedzielę ogłoszono tzw. dniem dla rodziny i każdy uczeń spędzał ją inaczej w zależności od tego, jakie atrakcje zaproponowała na ten dzień rodzina. Punktem wspólnym w planie dnia wszystkich była Msza św. w katedrze w Coimbrze. Możemy zdradzić, że późniejszych atrakcji było bardzo wiele, od zwiedzania najciekawszych miejsc w całym kraju poprzez pyszne, tradycyjne obiady aż do spędzania czasu nad oceanem.

Po całym, pełnym wrażeń tygodniu i ostatniej nocy spędzonej w gościnie przyszedł czas się pożegnać. Całe szczęście – nie na zawsze, bo już na przełomie lutego i marca odbędzie się rewizyta naszych portugalskich przyjaciół w Warszawie. Czekamy i zapraszamy!

POWRÓT