Wyjazd integracyjny klasy 4a

19 września klasa 4a wyruszyła do Wilkowa Polskiego na wycieczkę integracyjną.

Gospodarstwo u Jasia i Małgosi przywitało nas pączkami, zjedliśmy też swoje kanapki, po czym poszliśmy rozejrzeć się po okolicy. Spacer i kilka gier na świeżym powietrzu sprawiły, że znów zgłodnieliśmy, na szczęście w ośrodku czekał na nas już ciepły posiłek.

Po obiedzie zaczęliśmy zajęcia z gospodarzem – panem Januszem. Najpierw zadaniem dwóch grup było stworzenie z dostępnych materiałów (jakimi były deski, krzesełka, cegły itp…) jak najdłuższych torów dla bil. Obie grupy poradziły sobie świetnie z tym zadaniem!

Później gospodarz opowiedział historię okolicy oraz rodów, które kiedyś zamieszkiwały te tereny – Polaków, Olendrów i Żydów, pokazał nam też małe gospodarstwa stworzone na wzór tych, które tu kiedyś mogły istnieć.

Zadaniem klasy było wcielenie się w poszczególne rody i przedstawienie swojej rodziny pozostałym uczniom oraz stworzenie lalek z siana.

Ostatni punkt programu tego dnia uczniowie wymyślili sami – obok domków leżała sterta siana, która okazała się być wspaniałym miejscem do zabawy! Spędziliśmy sporo czasu na skacząc i biegając po nim.

Wieczorem pan Janusz rozpalił nam ognisko, mogliśmy zatem na kolacje zjeść pieczone kiełbaski i chleb oraz spędzić czas śpiewając i rozmawiając w świetle i cieple ognia.

Nowy dzień przywitał nas słońcem i pysznym śniadaniem. Po krótkiej zabawie gospodarz  zaprosił nas na kolejne  zajęcia – tym razem zadaniem było wydostanie się z tonącego statku. Wspólnymi siłami udało się uratować całą klasę!

Po tym trudnym  zadaniu uczniowie tworzyli jeszcze drewniane tabliczki z napisami (kilka z nich można znaleźć w naszej klasie!), po czym jadąc specjalnym wozem dostarczyliśmy je do domku na skraju lasu, gdzie pan Janusz je zawiesił. W tym domku czekał na klasę skarb, do którego można było dostać się za pomocą klucza znalezionego wykrywaczem metali oraz po pokazaniu, jak klasie 4a udało się na wyjeździe zintegrować.

Wyjazd był bardzo udany, pogoda pozwoliła nam spędzić mnóstwo czasu na świeżym powietrzu grając w rożne gry, a zajęcia prowadzone przez gospodarza jeszcze bardziej sprzyjały wzajemnemu poznawaniu się.

POWRÓT