Z ekologią za pan brat – projekt ekologiczny X – XII 2017 r.

01.Pokaz Mody 6

Z ekologią za pan brat – projekt ekologiczny X – XII 2017 r.

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość
zależy od każdego, na pozór niewielkiego,
ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”.
Florian Plit

U progu nowego roku szkolnego zespół nauczycieli klas I-III przyjął projekt ekologiczny, który był pracowicie realizowany od października do grudnia 2017 roku.

Na otwarcie projektu klasy drugie przygotowały wyjątkowy w swej treści i scenografii spektakl pod tytułem „Św. Franciszek – przyjaciel całego stworzenia”. Uczniowie poznali najciekawsze fakty z życia Franciszka. Postać tego świętego  – „pierwszego ekologa”  dała pole do działania w różnych obszarach codziennego życia. Świat przyrody i każdy jego element stał się istotny w naszym projekcie.

W klasach pojawiły się zdrowe przekąski, owoce, surówki, hodowle kiełków, kanapki z warzywami. Przygotowując prezentacje zdrowych pokarmów podczas „Dnia Zdrowej Żywności‘’ uczniowie wykazali się umiejętnościami obserwacji, poszukiwania wiedzy w różnych źródłach, kreatywności, a także praktycznej znajomości tajników kuchni, łączenia smaków i produktów.

W konkursie recytatorskim uczniowie zaprezentowali wyjątkowe wiersze o tematyce przyrodniczej. W każdej strofie można było odnaleźć pochwałę dla życia  najmniejszej istoty. Przed publicznością pojawił się świat przyrody malowany słowami poetów. To były prawdziwe zmagania na wysokim aktorskim poziomie.

W kolejnych dniach nie zabrakło emocji podczas konkursu wiedzy przyrodniczej. Do walki ruszyły wyłonione zespoły klasowe: najmłodsi uczniowie klas pierwszych musieli odpowiadać na bardzo poważne pytania i wykonać praktyczne ćwiczenie. Pozostałe zespoły klasowe dzielnie zmagały się z poszukiwaniem prawidłowej odpowiedzi i cierpliwie wykonywały zadania np. przyszycie guzika stanowiło nie lada wyczyn, a wcielenie się w rolę Kopciuszka i posegregowanie nasion  kolorowych groszków i  fasolek było zabawą,  ale i ogromnym wyzwaniem. Liczyła się precyzja.

Najwięcej pracy i emocji wymagało przygotowanie i wykonanie wynalazków  oraz pokazu  mody pod hasłem „Ze starego coś nowego”. Uczniowie prześcigali się w pomysłach. W pracy wykorzystywali odpady, które przez  kilka tygodni gromadzili w klasach lub w domach. Liczył się pomysł i technika wykonania. Finał zaskoczył wszystkich. Pomysłowość i odwaga w prezentowaniu kreacji z przedziwnych materiałów zgromadziła liczną publiczność. Owacjom nie było końca. Na wybiegu pojawiły się damy w przepięknych kolorowych sukniach, w wyjątkowym ekologicznym obuwiu. W rękach trzymały piękne  w swej formie parasolki, torebki, a nakrycia głowy dopełniały stroju.

Wśród wynalazków były bardzo praktyczne urządzenia: do wykorzystania w domowych pracach, instrumenty muzyczne, atrakcyjne pomoce do wyrabiania ciast, notatniki, torebki, super opakowania, maszyny, kołyska z grubego kartonu, super miotły, liczydła matematyczne i wiele innych. Każdy z uczestników wystawy mógł porozmawiać z wynalazcą i uzyskać techniczne informacje na temat wybranego sprzętu. Dla utrwalenia ćwiczeń językowych – poszczególne elementy wynalazków opisane były w języku angielskim.

W konkursie plastycznym pod tytułem „Skarby Ziemi”  zaprezentowane prace wykonane były z materiałów dostępnych w naturalnym środowisku – liście, patyczki, ale też w  kuchni:  ryż, makaron, kasze, groch, fasole . Powstały wspaniałe, kolorowe prace, które komisja oceniła  bardzo wysoko,  a wystawa cieszy oczy zwiedzających do tej pory.

Wszyscy czekali na spotkanie z pszczelarzem z „Tęczowej Pasieki”. Gość opowiedział nam najciekawsze historie z życia pszczół, zwłaszcza zwrócił naszą uwagę na królową pszczół. Obejrzeliśmy fragmenty bardzo ciekawego filmu o narodzinach królowej i jej wspaniałym śpiewie, kiedy przychodzi na świat. Poznaliśmy praktyczne wskazówki,  jak rozpoznać prawdziwy  miód,  jak go spożywać, by służył zdrowiu. Degustacja miodów tylko potwierdziła  wszystkie informacje . Teraz już bardziej świadomi będziemy korzystać z dobrodziejstwa pszczelej produkcji. Wiemy,  ile dobrego robią dla nas owady i dlaczego mamy je szanować.

Każda klasa w ramach projektu wykonała gazetkę prezentująca temat zagrożonych zwierząt w konkretnej części świata. Pojawiły się mapy, na których mogliśmy zobaczyć wyjątkowe gatunki zwierząt. Uświadomiło to nam jak bardzo dużo człowiek może jeszcze zrobić, by chronić zwierzęta.

Kolejna wystawa przygotowana przez uczniów klas I-III była serią zdjęć naszych podopiecznych pod hasłem „Mój przyjaciel – zwierzak’’. I tu pojawiły się zdjęcia, a na nich nasi domowi milusińscy: rybki , chomiki, świnki morskie, koty, psy, papużki, i wiele jeszcze innych. Widać tu doskonale, ile serca oddajemy naszym pupilom, jak o nie dbamy i ile im zawdzięczamy.  Wystawa dostarczyła nam wielu wzruszeń.

Klasy drugie poznały pracę stolarza w ośrodku edukacyjnym „ Pinokio”, gdzie poznały proces powstawania deseczki od momentu przywiezienia pnia ściętego drzewa poprzez obróbkę drewna. Towarzyszą temu procesowi  różne maszyny. Cały cykl uczniowie oglądali zabezpieczeni w okulary i słuchawki. Rozwiązując zagadki i krzyżówki, ucząc się wierszyków  poznali tajemnice lasu. Umieją rozróżniać nazwy drzew i ich owoców. Samodzielnie wykonali prace plastyczne, a wcześniej przygotowali naturalne materiały.

Przez cały czas trwania projektu towarzyszyły nam franciszkańskie piosenki i modlitwy do słów świętego Franciszka. ‘’Tydzień Dobra‘’ zakończył nasz projekt. Zgromadziliśmy produkty przemysłowe, które zasiliły jeden z warszawskich Domów Dziecka.

Posumowanie działań nastąpiło w dniu wigilii szkolnej, wówczas podczas wspólnego kolędowania uczniowie otrzymali drobne upominki upamiętniające  ich działania.

Serdeczne podziękowanie składamy naszym uczniom, którzy w tak fantastyczny sposób zrealizowali wspólne pomysły i tematy projektu. Dziękujemy zespołowi wychowawców i nauczycielom poszczególnych przedmiotów, którzy stworzyli i realizowali projekt.  Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do Rodziców naszych uczniów za wkład pracy i wszelką pomoc.

Wspólna praca pozwoliła na lepsze poznanie naszych mocnych i słabych stron w działaniu, integrowała zespoły klasowe i nauczycieli. Nadal rozwijamy swoje zainteresowania i pasje. Doceniamy wspólną pracę,  dokonania, cele. Umiemy bawić się i uczyć. Realizacja tak ogromnego w zakresie ilości tematów realizowanych na trzech poziomach edukacji wymagało od koordynatora projektu pani Miry Bednarz wyjątkowej strategii działania.

POWRÓT