“Z pamiętnika młodego Warszawianina” klasa 2b

01.20170926_10_23_31_Pro (1024x575)

“Z pamiętnika młodego Warszawianina” klasa 2b

W pierwszej klasie z  panią wychowawczynią poznaliśmy historię najbliższego miejsca każdego ucznia naszej szkoły czyli Kabaty i okolice. Wiemy skąd pochodzi nazwa i dlaczego jest to tak bardzo zielone miejsce w Warszawie. Znamy  kilka ciekawostek z życia karykaturzysty, malarza, scenografa i literata Jerzego Zaruby. Odwiedziliśmy również perełkę architektury jakim jest pałac  Potockich w Natolinie z parkiem i rezerwatem unikatowej roślinności.

Teraz przyszła kolej na spacer po Warszawie – poznanie legend i faktów historycznych dotyczących powstania naszego miasta. Na spacer umówiliśmy się z naszą ulubioną przewodnik panią Renata Płotczyk. Spacerując jeszcze w letnie wrześniowy dzień po uliczkach Starówki zaglądając w kolorowe zaułki poznawaliśmy legendę o Warsie i Sawie, a nad Wisłą odwiedziliśmy Syrenkę. Odkryliśmy kamienicę i lochy, w których mieszkał Bazyliszek. Nasze marzenia powierzyliśmy dzwonowi przy najwęższej kamieniczce, w której mieszkał krawiec Niteczka. Wiemy dlaczego przeniesiono stolicę z Krakowa do Warszawy i kto wywołał  pożar na zamku wawelskim. Obejrzeliśmy stare Kolumny Zygmuntowskie pamiętające jeszcze ostatnie działania wojenne. Historia księcia zaklętego w  posąg niedźwiedzia zrobił na dziewczynkach wielkie wrażenie – każda chciała go odczarować. Dalej spacerując  poznaliśmy fakty z życia ostatnich książąt mazowieckich i  krzyża z Katedry Warszawskiej. Ogromne drzwi do tego kościoła  to prawdziwa sztuka rzemieślnicza i historia symbolu Syrenki – herbu Warszawy.

Niektóre uliczki na Starówce są tak wąskie, że musieliśmy wchodzić tu pojedyńczo, a licząc schody można było uczyć się matematyki. Najciekawsze miejsce  to Rynek, gdzie siadają gołębie, stoi piękna Syrenka błyszcząca na tle delikatnej wody, a dalej  kolorowe odnowione kamieniczki i mnóstwo ciekawych wiadomości na temat ówczesnych  mieszkańców miasta. Tu było miejsce, gdzie odbywał się targ. Obwieszczano też ważne komunikaty dla ludności.  Każda kamieniczka miała swój symbol. Biedni zawsze mogli szukać pomocy w kamienicy pod pelikanem. Po Ratuszu nie ma już śladu, zniknął też dawny pręgierz. Miasto po II wojnie światowej stanowiły tylko ruiny. Takie zdjęcia powojennej Warszawy mogliśmy zobaczyć zwiedzając Barbakan i mury obronne.

Tak wiele historii naszego miasta przed nami. Niedługo wyruszymy na kolejny spacer z przewodnikiem. A w klasie przygotujemy następną kartę z naszej „Książeczki o Warszawie”.

POWRÓT