Z pamiętnika warszawiaka – Jesienne lekcje w terenie – klasa 1a

Z pamiętnika warszawiaka –Jesienne lekcje w terenie  kl. 1 a

24 października 2019 nasza klasa wybrała się do Lasu Kabackiego w poszukiwaniu znaków jesiennej pory roku. W drodze na leśne ścieżki odkryliśmy w zaroślach tuż obok naszej szkoły  dorodne okazy grzybów. Za pomocą szkieł powiększających mogliśmy dokładnie sprawdzić ich wyjątkową budowę, kolory, fakturę oraz podłoże  na którym wyrosły. Będą doskonałym pożywieniem  dla ślimaków , których jeszcze sporo można spotkać. Na jesiennych zagonach chętnie spacerują bażanty. Obserwacja wymagała od nas  zupełnej ciszy. Samiec jest głównie rdzaw-brązowy, pokryty ciemnymi plamkami. Głowa czarna, obecny zielonkawo- granatowy nalot. Policzki i obszar nad okiem czerwone. Samica brązowa, pokryta ciemnymi plamkami. Zasiedlają różnorodne siedliska otwarte i półotwarte. Gniazdo mieści się na ziemi; samica składa 8–14 jaj, które wysiaduje sama przez 22–25 dni.

Idąc dalej odkryliśmy miękkie podłoże leśnej ściółki , ubarwione całą gamą kolorowych liści. Kiedy spojrzeliśmy w górę na korony drzew dostrzegliśmy  lekki podmuch jesiennego wiatru. Za chwilę kolejne liście wpadły w trans „ jesiennego tańca” tak lekko wirując  spadały na nasze głowy i leśne ścieżki.

Przed nami ważne zadania do wykonania podczas wycieczki. Podzieleni na zespoły musieliśmy przeczytać polecenia  a potem wspólnie je wykonać. Następnie  zapisać na kartach pracy nasze obserwacje. Za pomocą kredek woskowych wykonaliśmy piękne „obrazy ” kory  poszczególnych wybranych drzew. Dalej  okazało się , że za pomocą naturalnych „farb” pochodzących z najbliższego otoczenia jesteśmy w stanie wykonać wyjątkowe prace plastyczne. Wybieraliśmy tylko kolory z naturalnych źródeł blisko nas czyli : mech ( zieleń ) , grudki gleby (brązy, czerń, szarość), liście (czerwień, żółć, ), owoce leśne (czerwień, brąz), spróchniała kora drzew. Powstały wyjątkowe obrazy.

Po trudach pracy czas na  zajęcia sportowe i zabawy  z wykorzystaniem liści. Ostatni punkt programu to zbudowanie domów dla jeży. To prawdziwa frajda , kiedy pokazało się słońce las wyglądał imponująco. A wracając do szkoły mogliśmy sprawdzić  nasze zdolności transportowe.

Weseli , zrelaksowani, pełni nowych wrażeń  wróciliśmy do naszej klasy. Jesień tego roku jest bardzo kolorowa i ciepła. Sprzyja zbieraniu doświadczeń i nauce w praktyce. Z pamiętnika warszawiaka – Jesienne lekcje w terenie  kl. 1 a

POWRÓT