Z pamiętnika warszawiaka – klasa 1a w Łazienkach Królewskich

18 października  2019  udaliśmy  się do Łazienek Królewskich a dokładnie do budynku Starej Oranżerii.

„…Formiernia w Starej Oranżerii to pracownia artystyczna, nawiązująca do XVIII-wiecznego warsztatu, w którym wykonywano gipsowe kopie antycznych i nowożytnych rzeźb. Połączona z Królewską Galerią Rzeźby tworzy niezwykłe miejsce  odwołującą się do królewskiej idei praktycznego kształcenia przyszłych twórców.

W formierni poczujesz się jak w artystycznym warsztacie. Poznasz historyczne techniki rzeźbiarskie i odlewnicze. Zobaczysz i dotkniesz narzędzi formierskich, a podczas zajęć edukacyjnych samodzielnie wykonasz gipsowy odlew.”

Tak było i tym razem. Poczuliśmy się wspaniale kiedy przekroczyliśmy próg formierni. Ubrani w specjalne fartuchy zasiedliśmy na wyjątkowo  obrotowych krzesłach przy ogromnym stole. Nauka poprzez doświadczenie . To jest to co dzieci lubią najbardziej. Trzeba wsypać, dolać wody pomieszać, poczekać cierpliwie ,obserwować konsystencję , znowu wsypać podany proszek gipsowy,  pomieszać i czekać. A potem rozlewać roztwór powoli do wybranych foremek i czekać. Na kaloryferze ustawiły się jak w galerii sztuki 22 foremki. Każda inna: większa, mniejsza, wąska, szeroka, okrągła, owalna. W czasie oczekiwania na  odbiór naszych prac – odlewów  pani przewodnik z królewskiej formierni opowiedziała nam kilka ciekawostek o materiałach i narzędziach do wyrobu odlewów gipsowych.

Na zakończenie spacer jesiennymi alejkami parku , wśród kolorów kwiatów, traw i pięknego słońca.

Prace gipsowe stanowią ozdobę w naszych domach.

POWRÓT