
Finanse dla najmłodszych – klasa 2b w GPW
“Z pamiętnika warszawianina” – klasa 2b
W ramach realizacji projektu “Finanse dla najmłodszych” klasa 2 b dostała zaproszenie do odwiedzenia gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Zaraz po wyjściu z metra i małym spacerku na ul. Książęcą ukazał się naszym oczom wysoki, szklany, nowoczesny budynek giełdy. Po przejściu kontroli, czekało spotkanie z panią przewodnik i możliwość zobaczenia fantastycznego wnętrza: ogromne, kręcone schody, w budowie których ukrywa się nazwa waluty amerykańskiej, szybkie windy, ruchome, długie schody, sale pełne szklanych ścian, które mówią o transparentności transakcji oraz symbol giełdy rzeźba – „Byka”.
Znaleźliśmy nawet takie schody, które swym ułożeniem symbolizują hossę na giełdzie – czyli utrzymujący się trend wzrostowy cen papierów wartościowych lub towarów notowanych na giełdzie. Potoczna nazwa nawiązuje do metody ataku byka – zwierzę uderza rogami od dołu do góry. Przeciwieństwem hossy jest bessa czyli spadek cen. Ta nazwa nawiązuje do metody ataku niedźwiedzia – uderza on łapą z góry na dół.
Kilkanaście pytań skierowanych do uczniów zapewniło panią przewodnik, że dziewięciolatki już pewnie poruszają się w terminologii giełdowej. Pracowaliśmy pilnie na lekcjach w szkole. Ku naszej radości wspólnie wyjechaliśmy ruchomymi schodami od razu na II piętro wprost do „Sali Notowań”. Tam organizuje się specjalne uroczyste sesje, gdy nowa spółka wchodzi na giełdę. Zasiedliśmy w wygodnych fotelach przed ogromnym ekranem, który pokazywał na żywo aktualne notowania spółek. Liczby i kolory zmieniały się bardzo szybko, a wykresy pokazywały, jak bardzo należy być cierpliwym i opanowanym, inwestując na giełdzie. Otrzymaliśmy karty pracy i w trakcie filmu odpowiadaliśmy na szereg pytań kreśląc odpowiednie strzałki. W konkursie wiedzy o pracy giełdy, analityków oraz maklerów zdobyliśmy szereg bardzo miłych nagród.
Mieliśmy okazję zobaczyć kolejny symbol giełdy „Dzwon” – którym prezes giełdy obwieszcza rozpoczęcie i zakończenie sesji. To bardzo ważne wydarzenie.
A oto kilka ciekawostek historycznych:
- 12 maja 1817 r. – powstaje Giełda Kupiecka, ustanowiona na mocy wydanego miesiąc wcześniej postanowienia namiestnika Królestwa Polskiego gen. Józefa Zajączka “o zaprowadzeniu giełdy w Warszawie”.
- październik 1826 r. – pojawiają się pierwsze publiczne papiery wartościowe – listy zastawne Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego
- 22 marca 1991 r. – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, tworząc ramy prawne dla rynku kapitałowego w Polsce
- 12 kwietnia 1991 r. – Minister Przekształceń Własnościowych i Minister Finansów reprezentujący Skarb Państwa podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Od tego momentu giełda funkcjonuje w naszych współczesnych czasach. Notowania odbywają się pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00- otwarcie sesji – 17.00 zamknięcie sesji.
Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń i przekonania, jak ważna dla nas jest ta instytucja. W zeszytach powstały wspaniałe tematyczne mapy myśli, które pomagają nam utrwalać wiadomości. Być może – wrócimy tu jako dorośli inwestorzy.