Finanse dla najmłodszych – klasa 2b w GPW

01.DSC04425

Finanse dla najmłodszych – klasa 2b w GPW

“Z pamiętnika warszawianina” – klasa 2b

W ramach realizacji projektu “Finanse dla najmłodszych” klasa 2 b dostała zaproszenie do odwiedzenia gmachu Giełdy  Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zaraz po wyjściu z metra  i małym spacerku na ul. Książęcą ukazał się naszym oczom  wysoki, szklany, nowoczesny budynek giełdy.  Po przejściu kontroli, czekało  spotkanie z panią przewodnik i możliwość zobaczenia fantastycznego wnętrza: ogromne, kręcone schody, w budowie których  ukrywa się nazwa waluty amerykańskiej, szybkie windy, ruchome, długie schody, sale pełne szklanych ścian, które mówią o transparentności transakcji  oraz symbol giełdy rzeźba – „Byka”.

Znaleźliśmy nawet takie schody, które swym ułożeniem symbolizują hossę na giełdzie – czyli utrzymujący się trend wzrostowy cen papierów wartościowych lub towarów  notowanych  na giełdzie. Potoczna nazwa nawiązuje do metody ataku byka – zwierzę uderza rogami od dołu do góry. Przeciwieństwem hossy jest bessa czyli  spadek cen. Ta nazwa nawiązuje do metody ataku niedźwiedzia – uderza on łapą z góry na dół.

Kilkanaście pytań skierowanych do uczniów zapewniło panią przewodnik, że  dziewięciolatki   już pewnie poruszają się w terminologii giełdowej. Pracowaliśmy pilnie na lekcjach w szkole. Ku naszej radości wspólnie wyjechaliśmy ruchomymi schodami od razu na II piętro wprost do „Sali Notowań”. Tam organizuje się specjalne uroczyste sesje, gdy nowa spółka  wchodzi na giełdę. Zasiedliśmy  w wygodnych fotelach  przed ogromnym ekranem, który pokazywał na żywo  aktualne notowania  spółek. Liczby i kolory zmieniały się bardzo szybko, a wykresy pokazywały, jak bardzo należy być cierpliwym i opanowanym, inwestując  na giełdzie. Otrzymaliśmy karty pracy i w trakcie filmu odpowiadaliśmy na szereg pytań kreśląc odpowiednie strzałki. W konkursie wiedzy o pracy giełdy, analityków oraz  maklerów zdobyliśmy szereg bardzo miłych nagród.

Mieliśmy okazję zobaczyć kolejny symbol giełdy  „Dzwon” – którym  prezes  giełdy obwieszcza rozpoczęcie i zakończenie sesji. To bardzo ważne wydarzenie.

A oto kilka ciekawostek historycznych:

  • 12 maja 1817 r. – powstaje Giełda Kupiecka, ustanowiona na mocy wydanego miesiąc wcześniej postanowienia namiestnika Królestwa Polskiego gen. Józefa Zajączka “o zaprowadzeniu giełdy w Warszawie”.
  • październik 1826 r. – pojawiają się pierwsze publiczne papiery wartościowe – listy zastawne Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego
  • 22 marca 1991 r. – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, tworząc ramy prawne dla rynku kapitałowego w Polsce
  • 12 kwietnia 1991 r. – Minister Przekształceń Własnościowych i Minister Finansów reprezentujący Skarb Państwa podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Od tego momentu giełda funkcjonuje w naszych współczesnych czasach. Notowania odbywają się pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00- otwarcie sesji – 17.00 zamknięcie sesji.

Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń i przekonania, jak ważna dla nas jest ta instytucja. W zeszytach powstały wspaniałe tematyczne mapy myśli, które pomagają nam utrwalać wiadomości. Być może – wrócimy tu jako dorośli inwestorzy.

POWRÓT