Z życia pierwszoklasisty – lekcja klasy 1b o Stanisławie Moniuszce w Teatrze Wielkim

23 października 2019  udaliśmy się  całą klasą do Teatru Wielkiego na lekcje o Stanisławie Moniuszce. Podczas zajęć wiele dowiedzieliśmy się o kompozytorze, o jego najważniejszych dziełach (operach i pieśniach) oraz dwusetnej rocznicy urodzin. Uważnie słuchaliśmy  pieśni kompozytora: „Chochlik” „Prząśniczka” „Książę Magnus i Trolla” z dokładnym zwróceniem uwagi na tekst.  Po każdym utworze pani prowadząca sprawdzała zrozumienie tekstu i wyjaśniała znaczenie, niektórych słów, dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć utwory.

Po wysłuchaniu utworu „Prząśniczka”, pianistka zwróciła uwagę na melodię która odzwierciedlała – kręcenie się kołowrotka. Odczytaliśmy wersy piosenek i powtórzyliśmy niektóre z nich.  Wspólnie zaśpiewaliśmy refren pieśni „Chochlik”, a także zaśpiewaliśmy z podziałem na grupy, utwór „Prząśniczka” Uczniowie z zaangażowaniem i radością grali na instrumentach.

Do ostatniej ballady pod tytułem „Książę Magnus i Trolla” wybrani uczniowie klasy 1b wcielili się w postacie z tego utworu, przebrali się w okazałe stroje,  a także prezentowali rekwizyty które były w tekście ballady. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem i radością brali udział w inscenizacji tej ballady.

Była to wartościowa i  niezapomniana dla nas, lekcja muzyki.

POWRÓT