Zajęcia edukacyjne w Centralnym Domu Technologii – klasa 1a

Z pamiętnika warszawiaka kl. 1 a – Zajęcia edukacyjne w nowoczesnym Centralnym Domu Technologii

Na zaproszenie rodziców ucznia naszej klasy Tymoteusza  mieliśmy okazję do wzięcia udziału w wyjątkowych zajęciach w Centralnym Domu Technologii , które pozwoliły  nam  spróbować  kreować naszą przyszłość .

„…Edukacja w nurcie STEAM zakłada duże zaangażowanie uczącego się w proces kształcenia. Uczestnik sam szuka odpowiedzi na pytania i tworzy narzędzia potrzebne do ich uzyskania, a nauczyciel staje się jego mentorem i wsparciem na tej drodze. STEAM to innowacyjne spojrzenie na edukację, rozwijające umiejętności krytycznego i projektowego myślenia, dociekania i analizowania, a także współpracy i kreatywności. Kompetencje STEAM buduje się głównie poprzez praktykę.”…

…’’Centrum edukacyjne to 5 przestronnych sal STEAM (sala Science, sala Technology, sala Engineering, sala Arts, sala Mathematics), w których dzieci, młodzież i dorośli mogą wziąć udział w tematycznych warsztatach. Podczas spotkań uczestnicy poznają m.in. podstawy programowania, druku 3D czy robotyki. …”

W trakcie naszych  praktycznych zajęć dominowała   praca zespołowa, pomysły rodziły się burzą mózgów : mnóstwo pytań, analiz, dociekania,  kreowania sytuacji  i wreszcie sprawdzania w praktyce.

Nie ma znaczenia ile masz lat zajęcia są dla wszystkich , którzy odważą się przekroczyć  próg bardzo nowoczesnego budynku. Wspólnie  w zespołach przygotowaliśmy „idealny świat ‘’dla robotów. Wykorzystaliśmy tu dostępne wtórne  materiały . Nauczyliśmy się programować  ich drogę poruszania się po tym „nowym świecie ‘’na specjalnych tabletach. A potem każdy zespół mógł zademonstrować jak sobie poradził dany robot podczas takiego przejazdu. Roboty pokonywały swoje trasy  wysyłając do nas sygnały dźwiękowe. Każdy zespół uczniowski przeanalizował swoją prace, dostrzegł zalety, korzyści  oraz mógł wprowadzić zmiany i udoskonalenia.

Po tych bardzo interesujących zajęciach mieliśmy okazję do fantastycznej zabawy na wystawie  polskich i zagranicznych technologii, a także prototypów innowacyjnych produktów i projektów badawczych..

Kolejne zajęcia  zaplanowaliśmy w naszym klasowym kalendarzu. Nowe technologie  to nasza przyszłość. Warto się z nimi zaprzyjaźnić. Budynek Centralnego Domu Technologii mieści się w samym centrum Warszawy w dawnym budynku “Smyka” ul. Krucza 50 .

POWRÓT