Zajęcia ornitologiczne klasy 3a w Chojnowskim Parku Krajobrazowym

Z pamiętnika warszawiaka 3a
Zajęcia ornitologiczne w Chojnowskim Parku Krajobrazowym.

 

Dnia 14 września 2021 roku nasza klasa pojechała na wycieczkę do Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Zadanie numer jeden  poznać pracę ornitologa.

Teren naturalny, idealne środowisko do obserwowania  życia ptaków. Na wieży obserwacyjnej rozłożyliśmy nasz sprzęt – lornetki, profesjonalny teleskop. Dzięki wiedzy naszego przewodnika pracownika parku mogliśmy samodzielnie lokalizować najciekawsze okazy na przykład: trzciniaki, kobuzy- należące do rodziny ptaków drapieżnych , kormorany, kaczki zwyczajne, sikorki, i pierwiosnki. Obserwacje trzeba było przeprowadzać w ciszy by nie spłoszyć ptactwa. Cały czas obserwował nas dzięcioł zwyczajny dając jasno znać gdzie jest jego rewir. Wytrwale staliśmy na czatach skupieni na pracy- nasze oczy błądziły po tafli wody  a uszy odgadywały odgłosy z zarośli. Istotną informacją było to, że odchody kormoranów z racji swojego składu powodują niszczenie drzew.

Na pobliskich drzewach zauważyliśmy dwa rodzaje budek o różnym sposobie wchodzenia do nich  lokatorów. Jedne były oczywiście dla ptaków a drugie dla nietoperzy. Pani przewodnik przekazywała nam mnóstwo ciekawostek z ptasiego życia i wykorzystywania tych umiejętności przez człowieka tak jak to się dzieje w Chinach – kormorany są zatrudnione na etatach rybaków i specjalnie szkolone do swojej pracy. Spacerując wzdłuż stawu dostrzegliśmy innych mieszkańców Lasów Chojnowskich :wielką ropuchę, larwy mrówek, ogromnego szerszenia, zielona żabkę , na pobliskich pniach ślady pracy bobra, oraz mnóstwo motyli. Ten dzień był wyjątkowo słoneczny, ciepły, czuliśmy się doskonale.

Na terenie parku znajdują się dwa rybne stawy hodowlane. Nazwa  parku krajobrazowego pochodzi od nazwy miejscowości Chojnów w której rosło mnóstwo sosen nazywanych tutaj przez mieszkańców chojnami.

Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy relaksem i zabawami na świeżym powietrzu. Nasze obserwacje wykorzystaliśmy na lekcjach przyrody.

 

Stanisław Walczak

POWRÓT