Zwycięstwo (drużynowe) z historii w wielkim stylu

01.20181123_160633 (1024x768)

Zwycięstwo (drużynowe) z historii w wielkim stylu

23 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 340, mieszczącej się na ul. E. Lokajskiego 3, niedaleko metra Natolin, odbył się II etap XIV edycji Dzielnicowego Konkursu Humanistycznego „Polaków droga do niepodległości”. W konkursie wzięło udział kilka szkół z dzielnicy Ursynów, natomiast do wąskiego finału przeszły trzy. Oprócz gospodarza, szkoły nr 340, także szkoła podstawowa nr 310 z ul. Hawajskiej i oczywiście nasza placówka edukacyjna Sióstr Niepokalanek.

Pierwszy etap konkursu rozgrywany był 17 października na terenie szkół macierzystych w postaci testu. Do drugiego etapu przechodzili uczniowie po uzyskaniu 25 punktów. W przypadku, gdyby uczniowie nie uzyskali wymaganej liczby punktów, o kwalifikacji do II etapu decydować miały najwyższe pierwsze trzy wyniki.

Po przeprowadzeniu I etapu naszą szkołę reprezentować mieli dwaj uczniowie z klasy 7a, Kosma Bernaś i Jerze Skawiński, oraz uczeń klasy 8a, Aleksander Piekarski. Wyniki, które uzyskali pozwalały z nadzieją na zwycięstwo, oczekiwać II etapu.

Nie pomyliliśmy się w naszych oczekiwaniach., bowiem od samego początku II etapu konkursu 23 listopada układał się dla naszych młodych historyków wyśmienicie. Rozwiązując razem w drużynie zadania dotyczące okresu odzyskania przez Polskę niepodległości i pierwszych lat po I wojnie światowej, nasi uczniowie wykazywali się niezwykle poszerzoną wiedzą. Koordynator konkursu, pan Tomasz Art., historyk ze szkoły podstawowej nr 340, zaproponował ciekawą formułę dla II etapu. Uczniowie drużynowo siedzieli przy stolikach w Sali wystylizowanej na lata 20. i 30. XX wieku. Dało się tam poczuć realia dwudziestolecia, pośród wielu pamiątek, rekwizytów z epoki czy ucharakteryzowanych na ówczesną modę uczennic, które obsługiwały przedwojenną kawiarenkę. Popijając kawę lub herbatę na wzór międzywojennych fajfów (popołudniowych herbatek) oraz zakąszając ciastem, podziwialiśmy zmagania uczniów trzech szkół. Wśród pytań, z którymi musieli uporać się młodzi historycy, były m.in. dotyczące składu narodowościowego społeczeństwa II RP, układów międzynarodowych zawartych przez Polskę w latach międzywojennych czy wybitnych Polaków walczących o niepodległość. Z sześcioma zadaniami nasi uczniowie poradzili sobie wyśmienicie osiągając najwyższy wynik. Nauka przez zabawę okazała się strzałem w dziesiątkę. Za zwycięstwo w wielkim stylu uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Życzyliśmy sobie wszyscy spotkania w podobnym składzie za rok, tym razem jednak w ramach edycji dot. II wojny światowej.

POWRÓT