Żywe lekcje historii – Bractwo Rycerskie KERIN

22 marca odwiedzili naszą szkołę Panowie z Bractwa Rycerskiego „KERIN”. Jak to ma miejsce do wielu już lat, tego dnia nasi uczniowie przeniesieni zostali w odległe czasy, by w ramach żywych lekcji historii poznać dawne dzieje naszej ojczyzny.

W tym roku nasi Goście zaprezentowali trzy tematy:

– uczniowie klas trzecich zapoznani zostali z życiem stanu rycerskiego

– uczniowie klas czwartych poznali księcia Mieszka I, jego żonę Dąbrówkę i okoliczności życia za panowania pierwszego władcy z rodu Piastów

– uczniowie klas piątych i szóstych przeniesieni zostali do XVII wieku w czasy demokracji szlacheckiej.

Żywe lekcje historii charakteryzują się tym, że prowadzący nie tylko opowiadają o wydarzeniach, ale też pokazują stroje, używane sprzęty, broń i przede wszystkim angażują dzieci. Są to lekcje interaktywne, współtworzone z uczestnikami.

I tak też było w tym roku… Pan Robert i Pan Kamil porwali nasze dzieci, uaktywnili ich historyczne patrzenia na wydarzenia. Na sali widowiskowej zagościli: Mieszko I, Dąbrówka, średniowieczni wojowie, rycerze i możni, szwedzcy rajtarzy, nieustraszony polski husarz oraz magnat w swoim przepięknym, tak charakterystycznym dla tej grupy, stroju.

Nie odbyło się bez pojedynku na miecze oraz zawodów na sprawność i wytrzymałość między wojami. Radości było co niemiara a i zainteresowanie historią zostało w dzieciach rozbudzone.

Dziękujemy i za rok liczymy na ciąg dalszy naszych historycznych podróży.

POWRÓT