Żywe lekcje historii w klasach 1 – 3

W piątek 1 października wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w niecodziennych lekcjach „Żywej historii” zorganizowanych przez naszą Panią Joannę Człapską którą zaprosiła do naszej szkoły niezwykłego gościa Pana Michała Rychlickiego.

To on jakby za dotknięciem zaczarowanej różdżki przeniósł nas wszystkich w odległe rycerskie czasy.

Uczniowie klas 1 przenieśli się w rycerskie czasy i wzięli udział w zajęciach historycznych. dotyczącej „Bitwy pod Grunwaldem” ale wcześniej wszyscy uczniowie dowiedzieli się od początku jak i kto może być pasowanym na rycerza.”. Nic tak nie przykuwa dziecięcej uwagi, jak barwnie przedstawiona opowieść z potężną bitwą w roli głównej i bohaterskim rycerstwem w tle.

Uczniowie przenieśli się w czasy średniowiecza, dowiedzieli się jaka naprawdę była ta epoka, kim byli rycerze i jakie wzorce postępowania ich obowiązywały. Uczniowie poznali, jakie znaczenie miała i z jakich warstw składali się polscy rycerze. Mogli poznać postać najsłynniejszego polskiego rycerza Zawiszy Czarnego i dowiedzieć się jak kiedyś rozumiano słowa honor, ojczyzna, patriotyzm.

Pokazy historyczne w wykonaniu pana Michała charakteryzowały się niepowtarzalną atmosferą, niezwykle bogatą zawartością historyczną oraz wieloma akcentami humorystycznymi. Zajęcia miały charakter interaktywny, wszyscy uczniowie czynnie brali w nich udział mogąc założyć stroje z dawnej epoki, a także spróbować swoich sił walcząc replikami dawnego oręża.

Zajęcia te były wspaniałą lekcja historii ale i patriotyzmu. Na pewno takie lekcje zapadną uczniom na długo w pamięci i sercu i już czekamy na następne spotkanie.

POWRÓT